تربیت فرزند + چکیده مطالب

لازم نیست خودتان را به خاطر شنیدن این دروغ از فرزندتان سرزنش کنید. برای آشکار کردن دروغ کودک او را امتحان نکنید: پرسش از مسالهای که خودتان از قبل پاسخ آن را میدانید، در واقع او را در تنگنا قرار میدهد که یا دروغ بگویید و خودش را رها کند و یا حقیقت را بگوید و تنبیه شود. کودکی که حمایت و محبت والدین خود را دارد، میداند که زمان مشکلات، همیشه پناهگاهی امن در اختیار دارد که میتواند به سراغ آن رود و تسکین یابد. عده ای عقیده دارند که در زمان زندگی مشترک هم، تا سن هفت سالگی مادر برای نگهداری فرزند اولویت دارد و پس از آن حضانت بر عهده ی پدر قرار می گیرد. از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمود: خداوند متعال دوست دارد که میان فرزندان خود، حتی در بوسیدن آنان یکسان عمل کنید. با توجّه به آیات فوق، یکی از نشانههای بندگان خاصّ خداوند متعال، تواضع است؛ تواضع حاکم بر روح آنها که حتّی در راه رفتن آنها نمایان است؛ چنان تواضع که آنها را بر تسلیم در برابر حق وامیدارد، ولی گاه ممکن است بعضی تواضع را با ضعف، ناتوانی، سُستی و تنبلی اشتباه کنند که این طرز فکر خطرناک است.

مثلا در طول روز چند بار از این جملات استفاده کنید: “دختر/پسر قشنگم، چقدر خوب با اسباببازیهات بازی کردی” یا “حواسم بود که امروز اتاق رو بعد از بازی مرتب کردی، مامان بهت افتخار میکنه”. کودک را سوال پیچ کردن یا بازجویی نکنید: با طرح چند سوال کوتاه سعی کنید واقعیت یا بخشی از آن را از کودک بشنوید. چنانچه والدین، چند یا یکی، از موارد فوق را رعایت نکنند ، کودک به « بلوغ پیش رس » مبتلا خواهد شد ؛ که عواقب بدی در قیل وبعد از بلوغ برای اوخواهد داشت . مثلا اگر همیشه فرزندتان را از خوردن شیرینی منع میکنید، طبیعی است که بدون اجازه شما شیرینی بردارد و دروغ بگوید. در عوض با ملایمت رفتار کنید و به او فرصت دهید هر وقت آمادگی داشت، حقیقت را به شما بگوید. برای جبران عمل و آموختنش از اشتباه به او فرصت دهید: مثلا اگز وسیلهای را خراب کرده، مقداری از پول توجیبیاش را برای جبران خسارت وارده بگیرید. لذا مالک باغچه جوانههای امیل را از خاک درمیاورد و به اعتقاد روسو امیل در اینجا یاد میگیرد که مالکیت یعنی چه. مثلا “من و موشی داشتیم بازی میکردیم که موشی گلدون رو شکست! مامان، من به موشی گفتم حواسش باشه اما به حرفم گوش نکرد”.

همچنین توجه داشته باشید که از پاسخ دادن به سؤالات «چرا» با جملاتی مثل: «چون من گفتم» خودداری کنید. با او رابطه نزدیک برقرار کنید: از چنین عباراتی استفاده نمایید: “میدونم که دوست نداری تنبیه بشی، اما از اینکه گلدون شکسته، خیلی ناراحتم”. خیلی از آنها دوستان خیالی دارند که با هم بازی میکنند و وقت میگذرانند. خیلی وقتها مساله سادهتر از چیزی است که فکر میکنید. همیشه، توصیههای مشاور کودک یا مشاور نوجوان در زمانهایی که والدین با فرزند خود دچار مشکل میشوند راه گشاست. مهمترین وظیفه والدین نسبت به فرزندشان آن است که با احترام گذاشتن به او، همواره شخصیت فردی و اجتماعی او را حفظ کنند و او را در میان همسالان و همبازیهایش خفیف و خوار جلوه ندهند. مثلا اگر اتاقش را مرتب نکرده، او را از شرکت در جشن تولد دوستش که یک ماه برای برای آن برنامهریزی کرده محروم نکنید. واکنش هیجانی نشان ندهید: نصیحت کردن، شرمسار کردن، سرزنش کردن، تنبیه و یا طرد کردن او بدون تصمیمگیری واقعبینانه هم باعث تکرار رفتار کودک میشود و هم شما را در نظر او فردی بیمنطق جلوه میدهد. والدین باید در عمل به کودک نشان دهند، زمانی که حقیقت را بیان می کند، بیشتر مورد توجه آن ها قرار میگیرد.

واکنش افراطی از خود نشان ندهید: عصبانیت شما در او ایجاد ترس میکند و باعث میشود بیشتر دروغ بگوید. با گفتن دروغ به او یاد میدهید هر وقت چیزی مطابق میلش نبود، دروغ بگوید. با بچه ای که دروغ می گوید چکار کنیم؟ مواقعی وجود دارند خصوصاً در مورد کودکان کم ­سن و سال که در آن، احساس می­کنید که بایستی کودک خود را کنترل بکنید. مخصوصاً در هفت سال سوم زندگی فرد ، كه در آن صورت ترمیم دل شكسته و تحت كنترل درآوردن او بسیار مشكل است . به علاوه لازم نیست تنبیه را پیش والد دیگر بازگو کنید، تنبیه چیزی است که بین شخص شما و کودک است و لازم نیست کس دیگری از آن باخبر شود. بنده میخواهم به برخی از اموری که میتوانیم با آموزشهای مستقیم به فرزندانمان یاد بدهیم، اشاره کنم. رفتار مشخصی داشته باشید: اینکه گاهی لبخند بزنید و گاهی کودک را به شدت تــنـــــبـیــه کند، باعث میشود فرزندتان نداند با چه سبـــک تــربـیـتـی مواجه است و ضطراب شدیدی را تجربه کند. گاهی کودک حرفهایی میزند که حقیقت ندارند. گاهی رجوع به رفتارهای خودتان، پاسخ رابه شما میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید