بدین تربیت نقش مادر درچگونگی تربیت فرزندان انکارناپذیر است

اگر شما در هنگام بازی، توپتان را از دست دهید، زمانی که شکست می خورید سر کودکتان فریاد می زنید، در این صورت به او یاد می دهید که برنده شدن از همه چیز مهم تر است. 1- پاسخ درست به سؤالات : درک و فهم کودک نسبت به مسائل مذهبی بسیار محدود است و به همین نظراو دائماً در زمینه های گوناگون به سؤال و پرسش می پردازد تا دامنه اطلاعات خود را وسیع تر سازد. در این موقع بهتر است به احساسش ارزش دهید و بگویید: ” بله، احساس می کنم خیلی وقت است که با هم بازی نکرده ایم”. با اینکه اسلام به والدین تاکید کرده که به فرزندان خود احترام بگذارید و به آنها محبت کنید،آنها را در آغوش بگیرید و ببوسید، اما باید توجه داشت که مهرورزی و علاقه نباید مصالح واقعی را تحتالشعاع قرار بدهد، بلکه باید با اظهار محبت مهار شده، با کودکان رفتار کنند.در واقع اگر اظهار محبت بی حساب و کتاب باشد،باعث می شود که کودک سوء استفاده کند و حتی خود را لوس کند. به کودکان خود از همان نخستین سالهای زندگی یاد بدهیم که چگونه شادی و نشاط را در خوشبخت کردن دیگران حس کنند. به جای آنکه وسایل و ابزارهای خوشبختی را از بیرون برایشان فراهم کنید، سعی کنید اکسیر خوشبختی را در درون خود، و از طریق خدمت به دیگران و محبت ورزیدن به دیگران بجویند.

برای اینکه فرزندانمان زندگی را زیبا و خوشایند حس کنند، باید نگرش آنها به زندگی زیبا و مثبت باشد. کار به جایی رسیده بود که پدر برای کنترل فرزند خود، دزدگیر گران ­قیمتی را در منزل نصب کرده بود تا مانع بیرون رفتن فرزندش از پنجره اتاق خواب باشد. آن ها عقیده دارند که سبک های فرزندپروری را می توان بر حسب دو عامل محبت و کنترل پدر و مادر، به چهار دسته تقسیم کرد. تقویت رابطه ها و غنی کردن روابط محبت آمیز بین پسرها و پدرها بیشترین تأثیر را در کاهش تنش های خانوادگی و اضطرابهای فردی به همراه دارد و زمینه سلامت شخصیت و بهداشت روان پدر و پسر و اعضای خانواده فراهم می آورد. برخی تصور میكنند كه تربیت فرزند، بعد از تولدش آغاز میشود؛ حالآنکه این امر، به زمان پیش از تولد برمیگردد؛ ازاینرو در آموزههای دینی برای پیش و بعد بارداری زن، آداب و شرایط خاصی تعریف شده است که رعایت آن، در شخصیت و آینده فرزند تأثیر شگرفی دارد؛ چنانکه طبق برخی تحقیقات، علاقهمندی مادر به فرزند در هنگام شیردادن، در ثبات شخصیت او مؤثر است. کسی که تصمیم دارد فرزندی صالح تربیت کند، باید از غذاهای حرام و حتی شبههناک پرهیز کند.

اما آیا ما باید منتظر بمانیم، تا عامل، صالح شود و بعد عمل صالح انجام دهیم؟ مستهجن: هرگونه محتوا اعم از صوتي یا تصویری که بهصورت واقعی یا غیرواقعی بیانگر برهنگی کامل زن یا مرد- آمیزش- عمل جنسی یا اندام جنسی انسان است. همۀ ما، حتی اگر هنوز پدر یا مادر نشده باشیم، آرزو داریم که روزی بهترین پدر یا مادر برای فرزندان خود باشیم و بتوانیم تمامی جنبههای وجودی آنها را کشف و همۀ استعدادها و تواناییهای عزیزانمان را شکوفا کنیم؛ اما مسئله این است که پدر یا مادر خوب بودن از چه زمانی و چگونه آغاز میشود؟ درباره حق ولایت پدر بر فرزند باید گفت، حق ولایت در واقع فقط یک امتیاز یا حق به معنای اخص محسوب نمیشود، بلکه حقی است که اساس آن را تکلیف و وظیفه تشکیل میدهد. مهم است که به درستی احساسات کودک را درک کنیم و این گونه مسئله را نبینیم که آیا احساسات او درست هستند یا غلط. بعضی از والدین معتقدند که این اشتباه است. پس آنگاه که فریاد گوشخراش بیاید، در آن روز که مرد از برادر و مادر و پدر و همسر و فرزندان خود فرار میکند. برای تربیت درست فرزندان باید دو بعد یعنی پدر و مادر با همدیگر هماهنگ باشند و عدم هماهنگی پدر و مادر بدترین موضوع برای تربیت فرزندان است، هماهنگی غلط بهتر از ناهماهنگی است چون ناهماهنگی به غلط در یک زمینه منجر به اعمال تربیت اشتباه در این زمینه است، وقتی بچه بزرگتر میشود متوجه آن شده و اصلاح میکند.

برایناساس، انتخاب همسر شایسته، از مهمترین زمینههای تربیت فرزند است؛ زیرا طبق قانون وراثت، همانطور که صفات ظاهری والدین و اجداد به فرزند منتقل میشود، رذایل و فضایل اخلاقی آنان نيز به او انتقال مییابد. مثلاً باید شأن و مکانت خود را بشناسد تا لباس مناسب و رفتار مناسب را انتخاب کند. امام صادق(ع)ميفرمايد: «همسر خود را از طايفه پاكدامن و خوشاخلاق انتخاب كنيد. اجازه ندهید فرزند شما در حالی رشد کند و فکر کند که خوشبختی به پیروزی وابسته است ، اگر فرزند شما اینگونه فکر کند، از خود متنفر خواهد شد و در زمان شکست ناراحت خواهد بود. آیة بعد یعنی یَا نِساءَ النَّبِیِّ لَسْتُنَّ کأَحَدٍ مِنَ النِّساءِ إِنِ اتَّقَیْتُنَّ فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَیَطْمَعَ الَّذِی فِی قَلْبِهِ مَرَضٌ، برابری زنان پیامبر(ص) را با سایر زنان، صراحتاً نفی میکند و میفرماید: اگر تقوا به خرج دهید، شما با سایر زنان برابر نیستید. آیا می دانید: سرنوشت آینده ی کودکان به نوع تفکر آنها در مورد زندگی و آینده ی بستگی دارد؟ از 7 تا 8 درصد کودکان مدارس ابتدایی به اختلال کم توجهی بیش فعالی دچار هستند . اما از طرف دیگر وقتی آدمی بر این مشکلات و موانع فائق آمد و از سدها گذشت، فضیلت های بدست آمده آسان از دست نمی رود، و شاید حکمت این درد و رنج نیز همین است و اگر فرزندان ما به این حکمت زیبا در کسب فضایل آگاه شوند، قطعاً در تحمل سختی ها بردبارتر خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید