اهمیت ارتباط پدر و مادر در تربیت فرزندان چیست ؟

وقتی کودک چنین رفتارهایی انجام می دهد، آرامش خودتان را حفظ کنید و هرگز سر او داد نکشید. اگر کودک باز هم تعلل نمود و کاری را که گفتید، انجام نداد، به او زمان دهید یا منتظر پیامد فوری این کار باشید؛ اما هرگز توضیح ندهید. مطالعات نشان داده است کودکان زیر دو سال، قادر به درک آنچه که در صفحات تلویزیون و مانیتور می بینند، نیستند. کودکان، بزرگسالانی در بدن کودکانه نیستند. در صورتی که پدر توان مالی این کار را نداشته باشد قانون این وظیفه را بر عهده پدر بزرگ پدری گذاشته است البته اگر پدر پول داشته باشد و نفقه کودک خود را پرداخت نکند، به حبس از سه ماه و یک روز تا پنج ماه محکوم میشود. «بندگان خاصّ خداوند رحمان کسانی هستند که با آرامش و بیتکبّر بر روی زمین راه میروند». کودک به خاطر این نه، هیاهو به پا کرده و سر و صدا راه می اندازد. 1. کودک در این دوره راه رفتن را آموخته است ولی در بیان خواسته های خود دچار مشکل است و همین امر سبب می شود تا کودک زود عصبانی شود. بنابراین کودک شما وابسته به پاسخ های درست از سمت شما نیست و این باعث می شود تا اعتماد به نفس کودک در او تقویت شود.

تشویق درست، به جا و به موقع باعث رشد اعتماد به نفس در انسان می شود. باید از زبان تشویق برای منع کردن کودک از کاری و یا پاسخی که نامربوط است استفاده شود. با کودک خود صحبت کنید و او را تشویق کنید تا علاوه بر حرف زدن، گوش هم بدهد. “صحبت کردن می تواند منجر به الگویی شود که ما آن را الگوی صحبت کردن- متقاعد کردن- بحث کردن- فریاد زدن- کتک زدن، می نامیم. برای مثال به جای این که بگوییم اسباب بازی را پرت نکن به او بگویید که توپ را در سبد بگذار . در حال حاضر، گرفتاریهای خانوادهها مجال اندیشیدن و یا توجه به مسائل دوروبر را نمیدهد، چه برسد به این که چند مشکل یادگیری فرزندشان را نیز به آنها اضافه کنیم و تحویلشان دهیم. مادر برای کودک توضیح می دهد، که الان زمان خوردن شام است. هنگامی که به کودک خود می گویید، تا کاری را انجام دهد، درباره آن صحبت نکنید و تماس چشمی برقرار نسازید. شایسته است که برنامههای آموزشی یا تربیتی برای تربیت کودک یک ساله پسر یا دختر، با در نظر گرفتن ویژگیهای سنی آنها تنظیم میگردد. کودک تا رسیدن به سن ورود به دبستان، مراحل مختلفی را سپری میکند که هر مرحله از ویژگیهای خاصی برخوردار است، میل به تقلید، بی ارادگی، برتری احساس بر عقل، نداشتن تجربه زندگی، تلاش برای کسب استقلال و کشف حقایق زندگی ویژه دوران کودکی است به همین سبب شخصیت آتی کودک از همان لحظات اولیه کودکی شکل میگیرد بویژه تا دو سالگی.

از محدودیت ها تنها برای تاکید بر مهارت کنترل بر خود استفاده کنید و توجه داشته باشید که تکرار بیش از حد هر چیزی و سخت گیری های مکرر نتایج عکس به دنبال خواهد داشت. در سال ۱۷۴۲، در حالی که به دنبال ثبت شیوهٔ جدیدی برای نوشتن موسیقی به پاریس سفر کرده بود، با دنیس دیدرو آشنا شد. برای تربیت بهتر فرزندان تمامی والدین باید با نمودارهای رشد روانی- فیزیکی مراحل مختلف سنی کودک آشنا باشند. رسول اکرم صلی الله علیه و آله میفرمایند: «به فرزندان خود احترام بگذاريد و آنان را نيكو تربيت كنيد.» همچنین امام علی علیه السلام میفرمایند: «حق فرزند بر پدرش این است که نام نیکو برای او برگزیند و به خوبی ادب و تربیتش کند و به وی قرآن بیاموزد.» تربیت فرزند بقدری مهم است که دین یکی از اهداف اصلی ازدواج را تربیت فرزندان صالح دانسته است. کلماتی که بکار میبرد همان الفاظی خواهد بود که والدینش استعمال میکنند ، رشد فکریش مبتنی بر حرفهائی خواهد بود که از پدر و مادر خود شنیده و اصول اخلاقی او مطابق با والدینش خواهد بود، یعنی اجتماع کوچک و گرم و صمیمی خانواده، محیط بزرگ کودک را تحت الشعاع اعتماد و اطمینان خود ساخته و کودک را متاثر از خود خواهد کرد.

این کار باعث کلنجار رفتن دو طرف با یکدیگر، و در نهایت سرخوردگی مادر و کودک شود. هدف از آموزش تربیت بچه طلاق این است که دلبندتان دور از طوفانی باشد که پدر و مادر ایجاد کرده اند! تنبیه شکلی از تربیت است که امروزه بی تاثیر است. البته منظور ما از قاطعیت به موقع ، خشونت و دیکتاتوری در برابر فرزند نیست (در تربیت او کم نه بگوئید اما محکم). بنابراین اگر ما از شیوههاى صحیح تربیتى در موارد خطاها و لغزشهاى کودکان و نوجوانان بهره گیریم مىتوانیم آنگونه که مىخواهیم فرزندانمان را تربیت کنیم. اما نه هنگامی که این کودکان رفتار نامناسبی از خود نشان می دهند. خیلی خوب به یاد دارم که چقدر از این موضوع ناراحت و نگران بودم و البته حق به جانب … دو کودک دقیقاً در یک جدول زمانی رشد نمی کنند، دوره های زمانی حساسی وجود دارد که در آن به نقاط عطف رشدی اصلی می رسیم. اگر کودکی غذای خود را روی زمین بریزد یا در زمان تعیین شده نخوابند، نمی دانیم که چه نوع عکس العملی، بهترین عکس العمل می باشد؟ تا جایی که برای تان مقدور است، کودک را با خط مشی منظم تربیت کنید و با نظم با او برخورد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید